Korupcija u zdravstvenom sistemu Crne Gore predstavlja ozbiljan problem i utiče na ranjive grupe

Svaki peti srednjoškolac kaže da je bio žrtva vršnjačkog nasilja
Avgust 25, 2023
Sve veći broj osoba izgubi život usljed predoziranja, a sistemski odgovor izostaje
Septembar 1, 2023

Korupcija u zdravstvenom sistemu Crne Gore predstavlja ozbiljan problem i utiče na ranjive grupe

Korupcija u zdravstvenom sistemu Crne Gore predstavlja ozbiljan problem, koji ima negativne posljedice na pristup, kvalitet i pravednost zdravstvene zaštite za LGBTIQ+ osobe, mlade i osobe koje koriste droge, saopšteno je na okruglom stolu “Uticaj korupcije u zdravstvu na ranjive grupe” koji je organizovao Centar za monitoring i istraživanje (CeMI).

Jedna od panelista bila je i Ivana Vujović, izvršna direktorica nevladine organizacije Juventas, koja je ovom prilikom ukazala je da je, prema istraživanju CeMI-ja iz marta ove godine, svega četiri odsto građana navelo da korupcija nije prisutna u Crnoj Gori.

Ona je ovom prilika izjavila sljedeće: “Dakle, u Crnoj Gori 96 odsto građana smatra da je korupcija prisutna. Građani je prepoznaju u mnogim granama – politici, sudstvu, tužilaštvu, policiji, carini, ali i u zdravstvenom sistemu. Još jedan interesantan podatak iz tog istraživanja je kad su građani upitani da li su spremni da na bilo koji oblik nezakonitog ponašanja da bi došli do bolje usluge, najveći broj građana, njih 19,1 odsto je reklo da bi, ukoliko bi na taj način dobili bolju zdravstvenu uslugu, a 1,8 odsto ih je kazalo da su dali novac za zdravstvenu uslugu. Posebno me plaši što je javni zdravstveni sistem postao preosjetljiv na mogućnost da izgubi beneficije koje daje uređenje države kako stoji u Ustavu i zakonu. Mislim da u ovom trenutku ne ulažemo dovoljno snage, kapaciteta i resursa da zaštitimo zdravstveni sistem od mogućnosti da se on privatizuje, u mjeri u kojoj ćemo imati problem da ljudi koji pripadaju vulnerabilnim grupama zaista imaju jednako kvalitetan, dostupan, siguran i poštujući zdravstveni sistem i njegu u poređenju onima koji ne pripadaju tim grupama, a koji mogu da pristupe novcem i resursima privatnom zdravstvenom sektoru. Postoji sve veća ponuda u privatnom sektoru, a sve izazovnija situacija u državnom sektoru da odgovori na potrebe građana za kvalitetnom zdravstvenom njegom. Istraživanje navodi na zaključak, kad su u pitanju vulnerabilne grupe da je njihov status najčešće povezan sa diskriminacijom. Oko 50 odsto građana nije upoznato sa svojim pravima koja imaju kao pacijenti. Ne možemo negirati da postoji korupcija u zdravstvu, za to imamo dovoljno indikatora da je tako. Građani je ne prijavljuju zato što postoji u startu spremnost da je koriste kako bi zaštitili svoj fizički i psihološki integritet”.