Projekat “U PRAVO VRIJEME – Podrška zaštitnicima/ama ljudskih prava i OCD u oblasti promocije ljudskih prava i razvoja demokratske političke kulture” realizuju NVO Juventas, Help – Hilfe zur Selbsthilfe, Centar za monitoring i istraživanje – CeMi, Kvir Montenegro i Otvoreni centar Bona fide uz podršku Delegacija Evropske unije kroz program Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava za Crnu Goru 2022 (EIDHR).
U sklopu ove grant šeme do 1. oktobra 2024. godine biće raspisana tri javna konkursa ukupne vrijednosti 350,000 eura. Juventas je objavio prvi javni poziv za finansijsku i mentorsku podršku NVO sektoru i neformalnim grupama koje djeluju kao zaštitnice ljudskih prava u Crnoj Gori čija je vrijednost iznosila 105 hiljada eura.
Za prvi krug bodovanja u sklopu I konkursa pristiglo je 38 prijava nevladinih organizacija i neformalnih grupa. Komisija je donijela odluku da u prvom krugu podrži pet projekata. Ovim projektima biće realizovane brojne aktivnosti zagovaranja i jačanja kapaciteta koje imaju za cilj da doprinesu boljem političkom okruženju za rad OCD aktivnih u ovim oblastima, kao i da doprinesu izgradnji partnerstva na lokalnom nivou što će sve dovesti do širenja prostora za aktivnosti civilnog društva.
PODRŽANI PROJEKTI U KATEGORIJI I
Neformalna grupa SveMir, projekat „Medijsko – rodna pismenost“
Glavni cilj projekta je promocija i unapređenje rodne ravnopravnosti kroz edukaciju srednjoškolaca/ki i nastavnika/ca o medijskoj pismenosti i uticaju medija na oblikovanje stavova o rodnim ulogama.
Ključni rezultati projekta su:
Udruženje za podršku Roma i Egipćana, projekat „Za nas je pravo vrijeme“
Glavni cilj projekta je promocija i unapređenje rodne ravnopravnosti kroz edukaciju srednjoškolaca/ki i nastavnika/ca o medijskoj pismenosti i uticaju medija na oblikovanje stavova o rodnim ulogama.
Ključni rezultati projekta su:
Bunt scena, projekat „Izloženo nasilje“
Glavni cilj projekta je smanjiti neravnopravni položaj žena u javnom prostoru i javnom životu, zatim jačanje senzibilnosti društva i institucija.
Projekat „Izloženo nasilje” je istraživačko-umjetnička platforma koja se bavi analizom istorijskih činjenica i geneze problema neravnopravnog položaja žena u Crnoj Gori.
Fokus projekta je na ženama koje su dio javnog života i svakodnevno su izložene diskriminaciji, mizoginiji i seksizmu.
Projekat ima za cilj pružanje reakcije na takvo okruženje putem 7 izvođenja predstave “izloŽENE„ u opštinama na sjeveru Crne Gore.
PODRŽANI PROJEKTI U KATEGORIJI II
Mreža za evropske politike „Master“, projekat „Ja imam pravo!“
Glavni cilj projekta je unapređenje poštovanja i zaštite ljudskih prava u crnogorskom društvu, sa posebnim akcentom na povećanje svijesti o ljudskim pravima kod mladih ljudi, sa fokusom na mlade na sjeveru Crne Gore.
Ciljna grupa projekta ,,Ja imam pravo!“ su mladi, sa akcentom na mlade sa sjevera i administratore omladinskih servisa u devet gradova Crne Gore- Podgorica, Nikšić, Plav, Petnjica, Šavnik, Mojkovac, Berane, Danilovgrad, Pljevlja (direktno oko 120, indirektno oko 30 000 mladih)
Aktivnosti koje će doprinijeti gore navedenim ciljevima i rezultatima su sljedeće:
Pravni centar, projekat FREEDOMKEEPERS: Mobilni timovi u lokalnim zajednicama u borbi protiv trgovine ljudima
Glavni cilj projekta je ojačana saradnja između organizacija civilnog društva i državnih organa, kao i drugih zainteresovanih strana, na polju jačanja ljudskih prava.
Ključne aktivnosti projekta su: priprema i izvođenje 60 terenskih posjeta romskim i egipćanskim naseljima u Podgorici, Beranama i Baru; održavanje 2 radionice u centrima za prihvat stranaca u Spužu i na Božaju; pružanje pravne pomoći za 30 porodica u riziku od apatridije; uspostavljanje 3 mobilna preventivna tima za rano otkrivanje rizika i sprečavanje trgovine ljudima, koji čine predstavnici organizacija civilnog društva i nadležnih institucija i izrada i distribucija informativnog materijala.