Realizacija projekta “Jačanje socijalne inkluzije RE zajednice”

Implementacija projekta “Pružanje podrške najugroženijoj djeci i porodicama izbjeglica i migranata u Crnoj Gori”
Jul 6, 2023
Ombudsmanka RTCG predložila Savjetu RTCG: Uvažiti prigovor zbog neemitovanja informacije u Dnevniku 2 o protestu 18 NVO zbog ponovnog nezakonitog izbora Borisa Raonića za direktora RTCG
Jul 10, 2023

Realizacija projekta “Jačanje socijalne inkluzije RE zajednice”

U prethodnom periodu NVO Juventas je realizovao projekat “Jačanje socijalne inkluzije RE zajednice”.  Projekat ima za cilj jačanje socijalne inkluzije osoba iz RE zajednice koje žive u naselju Vrela Ribnička u Podgorici, sa ciljem unaprijeđenja kvaliteta njihovog života, kao i omogućavanju ostvarivanja zakonom zagarantovanih prava.

Kako bi dali doprinos što većoj informisanosti i edukaciji RE populacije, do sada je realizovano:

  • 15 radionica o dječijim pravima, kroz tri modula, na kojima je 61 dijete upoznato sa svojim dječijim Djeca su pokazala visok nivo zainteresovanosti i želju za organizovanjem sličnih aktivnosti.
  • 7 radionica za preko 50 odraslih iz RE zajednice kako bi unaprijedili svoja znanja i informisanost o građanskim pravima koja su im zagarantovana Ustavom i zakonima.
  • 15 edukativnih časova sa učiteljicom na kojima je učestvovalo 20 djece koja su dobila podršku u učenju i savladavanju gradiva, kao i unapređenju postojećeg znanja. U kontinuitetu su pratili časove i uz podršku učiteljice savladavali prepreke u učenju. Na kraju svih radionica djeci su uručeni paketići sa priborom i poslasticom kako bi upotpunili kraj školske godine i završetak radionica.
  • 12 edukativnih časova na kojima RE medijator pruža podršku djeci predškolskog uzrasta u učenju crnogorskog jezika, za 8 djece do sada.

Pored navedenih radionica, RE populaciji koja živi na Vrelima Ribničkim je omogućeno da svoje konkretne potrebe realizuju putem individualnog pravnog i socijalnog savjetovanja. Ovakva vrsta podrške je pružena ljudima sa različitim problemima sa kojima se inače RE populacija susreće, kao što su problemi pristupa zdravstvenoj zaštiti, prepreke u obrazovanju, visoka stopa nezaposlenosti, nizak stepen informisanosti o socijalnoj zaštiti, neregulisan pravni status i problemi pri dobijanju dokumentacije.

Da bi obuhvatili što veći broj osoba iz RE zajednice, a ne samo one koji su bili učesnici radionica, u sklopu projekta kreirana je i brošura o građanskim pravima, koja će u narednom periodu biti podijeljena opštoj RE populaciji, kao i story-telling materijali na društvenim mrežama u cilju njihove što veće informisanosti o građanskim pravima.

Projekat je finansijski podržan od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava Crne Gore, u sklopu poziva ”Podržimo inkluziju Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki – Za društvo jednakih šansi”.